Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJComments has a deprecated constructor in /home/h78071/data/www/obltechnik.te.ua/plugins/content/jcomments/jcomments.php on line 25

Історична довідка створення Тернопільського обласного комунального центру науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді

Тернопільська обласна станція юних техніків заснована 25 квітня 1945 р. в м. Чорткові. Згідно довідки з архіву, створена вона, як обласна дитяча технічна станція зі штатом 11 одиниць рішенням виконкому Тернопільської обласної ради. У 1946 році обласна дитяча технічна станція переїхала до Тернополя.

В 1948 р. дитячі технічні станції було перейменовано на станції юних техніків.

Уже в 1955 р. працювали гуртки: автомобільний, мотоциклетний, кіногурток, крою та шиття, радіогурток, "Умілі руки", токарний гурток.

У 1957 р. відкрито фотогурток, авіамодельний, автомоделістів та судномодельний.

У 1959 р. додатково працювали: радіотехнічний, фототехнічний, кіномеханіків, радіотелеграфії, фізико-технічний, конструювання с/г машин та столярний (всього 15 профілів). У штаті були: директор, бухгалтер, методист, завгосп та педагоги-інструктори.

Першими директорами у Тернополі були: Ліщук Лідія Михайлівна (по 1957 р.), Гончаренко Лідія Фролівна (1957 – 1959 рр.), Кріса Михайло Гнатович (1959 – 1973 рр.), Кусень Богдан Семенович (1973 – 1977 рр.), Пастушенко Орест Степанович (1977 – 1989 рр.). З 1990 р. по теперішній час – Кохан Йосиф Іванович.

Обласна станція юних техніків не мала постійної адреси прописки, базувалася на території фінансово-економічного інституту, цукротресту і у 1982 році переїхала на вул. Ватутіна,11 (зараз вул. Січових Стрільців, 13) у колишнє приміщення Палацу піонерів.

В 1988 р. був введений в експлуатацію спортивно-технічний комплекс (вул. Митрополита Шептицького, 26), що включає в себе авто- і авіакордодроми, площадку для запуску радіокерованих автомоделей, картингову трасу довжиною 750 м та трасу для автотрасових моделей, довжиною 30,5 метрів.

У зв’язку з вдосконаленням форм і методів діяльності обласну станцію юних техніків з 30 квітня 1993 року перейменували на обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді.

В роботі обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, районних центрів і (Тернопільської міської) станцій юних техніків особлива увага приділяється утвердженню загально-людських цінностей, високих моральних якостей громадянина незалежної України, відтворенню національної системи виховання учнівської молоді на основі широкого використання національних цінностей українського народу, створенню оптимальних умов для духовного, творчого, інтелектуального розвитку дітей і підлітків, їх трудового виховання і професійного визначення, методичному забезпеченню тощо.

В цілому змінено структуру і зміст діяльності позашкільних закладів з технічної творчості, удосконалено мережу гуртків, об’єднань, секцій, клубів, лабораторій, студій, товариств в залежності від потреб сім’ї, шкіл, інтересів учнівської молоді, соціально-економічних і національно-культурних потреб регіону, зміцнено матеріально-технічну базу. З 5 травня 1995 року обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді внаслідок реорганізації працював, як обласний методичний центр технічної творчості учнівської молоді. Така реорганізація була здійснена з метою більш ефективного надання методичної і практичної допомоги позашкільним і іншим навчально-виховним закладам області з науково-технічного напряму.

З часу заснування обласної станції юних техніків і до сьогоднішнього дня накопичилось чимало цінної інформації, пов’язаної з відкриттям нових районних СЮТ, з досягненнями у роботі гуртківців та керівників технічних гуртків.

Так, вперше, не лише на Україні, але й колишньому СРСР, був створений клуб „Юний технік” саме у Тернопільській області у с. Горинка Кременецького району. Другий такий клуб був відкритий на базі Лановецького цукрового заводу та в с. Теофіпілці Козівського району.

Дуже тісний зв’язок підтримувала станція юних техніків із викладацьким складом Тернопільського педагогічного інституту. В погодженні із обласним відділом народної освіти була створена група викладачів фізики, які надавали консультації керівникам гуртків з питань технічної творчості, а також самі проводили заняття з гуртківцями, як керівники гуртків по сумісництву.

Неодноразово роботи учнів брали участь у Всесоюзній. Особливо відзначилась Бережанська школа-інтернат, в якій діяв астрономічний гурток. Керівником цього гуртка був справжній педагог, людина, віддана своїй праці і дітям – вчитель фізики Боліт І.В.

Одними із найсильніших гуртків раціоналізаторства та винахідництва були гуртки в с. Завалові Підгаєцького району та гурток бувшого Підволочиського будинку піонерів, гуртківці якого дали цінні пропозиції щодо використання пасти для кормів та кормозапарників.

При обласній СЮТ працює радіоконструкторський гурток, керівником якого був, і є до сьогодні (з 1966 р.), Денисюк О.А. З його допомогою учнями була розроблена схема і виготовлено перший на Тернопіллі радіотелефон. Одним із учнів, що брали участь у виготовленні цього телефону для Виставки досягнень народного господарства, був Перевалов Олександр Спартакович. Він потім працював завідувачем спортивно-технічного відділу (1988 – 2013 рр.).

Обласною СЮТ проведено цілий ряд різноманітних конкурсів та змагань як обласних, так і республіканських. Один із найпопулярніших і цікавих конкурс „Від серпа до комбайна”, участь в якому брали всі райони області, також були присутні представники із преси, із радіомовлення районів, області та республіки.

Короткохвильова колективна радіостанція облСЮТ на протязі з 1970 по 1984 р. очолювала збірну команду області по радіозв’язку на першість України, де ця збірна команда майже щорічно потрапляла в трійку найсильніших на Україні.

В 1975 році на очних змаганнях по радіозв”язку на УКХ знову радіоспортсмени цього ж гуртка облСЮТ – чемпіони України.

В 1981 році на базі Гримайлівської СЮТ проведені перші республіканські змагання з багатоборства радистів і XVIII республіканські змагання зі спортивної радіопеленгації.

В цей же період команда облСЮТ під керівництвом Денисюка О.А. кілька разів стає чемпіоном України зі спортивної пеленгації, де в особистому (капітан команди Степаненко Сергій М.) і в командному заліку тернопільчани завойовують першість. Після цього Денисюк О.А. був одним із тренерів збірної команди України зі спортивної радіопеленгації, яка виступала на Всесоюзних змаганнях та займала призові місця.

З надзвичайною швидкістю проходив розвиток автомотогурткової роботи. Ентузіаст цієї справи – Костів Євген Михайлович. З допомогою шефів ним були виготовлені окремі вузли та деталі для складання картингів.

З метою пропаганди технічних знань серед учнівської молоді проводились автопробіги, участь в яких приймали 30-50 учнів. Для проведення цієї роботи була вся необхідна техніка – 30 мотоциклів, легковий та вантажний автомобілі.

Не менше одного разу в квартал до визначних дат і подій Тернопільська облСЮТ проводила мотопробіги „Тернопіль - Заліщики", „Тернопіль - Івано-Франківськ - Карпати”, „Тернопіль - Рівне”.

На Театральній площі м. Тернополя для масового пропагування технічної творчості проводились запуски повітряних куль, зміїв, ракет, радіокерованих авто- та авіамоделей, авіамоделей повітряного бою, їзда на картингах тощо.

Тернопільський центр НТТУМ проводив також різноманітну організаційно-масову роботу, як з гуртківцями центру, так і з школярами області.

З 1975 року щорічно в центрі проводиться Тиждень науки і техніки. Крім того в останні декілька років ранки до свята Матері, св. Миколая, Різдвяний Вертеп. Систематично проводяться екскурсії на промислові підприємства, фабрики, як по профілях, так і загальноознайомлюючі.

Центром для гуртківців проводяться внутрішні змагання з профілів: інформатика і програмування на ЕОМ, телеграфістів, фототлюбителів, дизайну, радіоконструювання, спортивної пеленгації, що дає можливість більш краще перевірити рівень засвоєних знань учнями, вміння і навички, набуті під час навчання в гуртках.

У 2000 р. центр реорганізовано в Тернопільський обласний комунальний центр науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді.

За велику роботу зі створення належних умов для здобуття вихованцями, учнями позашкільної освіти, вагомий внесок в організацію дозвілля дітей та учнівської молоді, створення системи пошуку, розвитку та підтримки здібних, обдарованих і талановитих особистостей згідно із наказом МОН України від 11.03.2010 р. № 202 Центр віднесений до найбільших позашкільних навчальних закладів державної та комунальної форм власності системи Міністерства освіти і науки України.

Сьогодні у Тернопільській області у 8 районних, 2 міських станціях юних техніків, 11 центрах дитячої та юнацької творчості та ТОКЦНТТШУМ діє 933 групи гуртків, в яких навчається 12886 вихованців.

Це переважно сучасні напрямки технічної творчості: початкове технічне моделювання, комп’ютерна техніка і інформатика, радіоелектроніка, раціоналізаторство і конструювання, радіозв’язок і радіоспорт, тощо.